Nie każdy z nas ma świadomość i wiedzę na temat choroby Raynauda, ale problem ten dotyczy aż 5-10% procent populacji. Zaskakujące jest to, że dotyka to głównie ludzi młodych, pomiędzy 15 a 45 rokiem życia. Badania wykazują czterokrotnie częstsze występowanie choroby u kobiet niż mężczyzn.
Występować może u osób trudniących się pracą w zawodach o dużej rozbieżności - od pianistów i pracowników korporacji biurowych po obsługę chłodni oraz operatorów maszyn górniczych.
Najczęstszymi objawami choroby Raynauda są: uczucie zimna, zsinienie i mrowienie w dłoniach i stopach. Przyczyną jest skurcz tętnic, przez który eksport krwi żylnej bogatej w tlen jest utrudniony. Towarzyszący ból oraz uciążliwe symptomy obniżają jakość życia.
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów, jako jedyny obiekt w Polsce, prowadzi Program diagnostyki i rehabilitacji choroby Raynauda w porozumieniu ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W Klinice Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został opracowany program niefarmakologicznej terapii objawu Raynauda pod kierownictwem prof. dr hab. Anna Kurliszyn - Moskal, kierownik Kliniki Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obok diagnostyki mikrokrążenia realizowane jest postępowanie terapeutyczne obejmujące trzytygodniowy cykl zabiegów rehabilitacyjnych. Zaobserwowane zostały bardzo dobre efekty polegające na zmniejszeniu nasilenia dolegliwości bólowych oraz częstości występowania napadów. Leczenie to jest wdrażane od stycznia 2017 roku w Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie. Jest to jedyny w skali europejskiej, nowatorski projekt niefarmakologicznego leczenia objawu Raynauda.